Kategoriler
Genel SAAT

Yarış Mirası #2

Saat sabahın 6’sı. İçinde yanıp tutuşan tutkunun seni erken uyandırdığı bir sabah daha, yataktan kalkıp kendine gelme zamanı artık! Üzerine sinmiş ağırlığın soğuk suyla akışını ve giderde oluşturduğu girdabı amaçsızca izleyerek bugün nereye gideceğini düşünüyorsun. Artık sıcak yaz gününde girdiğin deniz suyuna alıştığın gibi tatlı bir şekilde alıştığın o minik duşa veda etme ve sıcak demlenmiş bir kahveyle verandada, gelip geçen arabaları izleme vakti!

Kolundaki Tissot’un verdiği o his seni büyülerken, 3 boyutlu kadranı keyfine keyif katıyor..

Galiba bu kadar edebiyat yeter? Hadi şimdi Tissot PR526GL’ye yakından bakalım!

Tüm hakları Ramazan Talha Üstün’e aittir.

Aslında otomobil yarışı, uzay yarışı, yat yarışı ve diğerlerinden söz ederken saat severlerin aklına ilk Tag Hauer Monaco, Rolex Daytona ve Omega Speedmaster gelir. Saatler ile ilgisi olmayan herhangi bir kişi bile rastgeldiği bir spor müsabakasında ya Rolex, Omega, Tag Hauer veya Tissot sponsorluklarını görmüştür. Ancak saat severlerin aklına Tissot markasından üstteki 3 kol saatinin adından sonra Tissot PR516 gelir. Aslında bir saat serisi olan PR5x6 serisi, herhangi bir Tissot bayiine giren birisi bile görüp beğenebilir. Özellikle yeni nesil Tissot PR516’ların kasa arkasına baktığınızda Tissot’un bu modelleri otomobil sporlarıyla direkt özleştirdiğini kazınmış olan direksiyon motifiyle görebilirsiniz. Ancak benim gibi vintaj severler yeni nesil PR516 serisini boyutlarından dolayı beğenmeyeceklerdir. Bu husus bizleri 1970’lere kadar götürecektir Burada karşımıza çok yakışıklı ve maskülen parçalar çıkacaktır!

Tüm hakları Ramazan Talha Üstün’e aittir.
Tüm hakları Kerim Karakuş’a aittir.
Tüm hakları Kerim Karakuş’a aittir.

Yukarıda gördüğünüz modeller PR serisi olmasına rağmen sırasıyla şöyledir; PR526GL, PR516GL ve PR516 Seastar. Fotoğraflar için değerli koleksiyoner Kerim Karakuş’a teşekkür ederim.

Hem koleksiyoner arkadaşımın hem de benim çok beğendiğimiz bu serinin vintaj parçalarına sahip olmanın verdiği duygu paha biçilemez.

Tissot PR vintaj serisi, şimdiki evlatlarından farklı olarak 36 mm kasa çapıyla gelmekte ve kesinlikle bileği yormamaktadır. Fotoğraflarda da göreceğiniz çelik bilezikler ise ağır gözüktükleri halde kesinlikle öyle değillerdir. Ancak daha nadir kardeşleri PR526GL’nin bilezik baklaların kesimi diğerlerinden farklıdır, eğer dikkat ederseniz PR526GL modelindeki bilezik baklalarının daha sivri köşelere sahip olduğunu görürsünüz. Fakat, iki modelin de kasa boyut değerleri ve akrilik cam unsurlarının aynılığından bahsedebiliriz.

Ah, az kalsın atlıyordum! Bir de o 3 boyutlu kadran!

Saat ve dakika çerçevesi akrep ve yelkovandan yüksekte duran saatte, saniye kolu aynı hizada tutulmuştur. Bu da PR526GL’deki yeşil kadrana bakıldığında muhteşem bir cümbüş oluşturmaktadır.

Tüm hakları Ramazan Talha Üstün’e aittir.

PR526GL’nin üretim yılı olarak PR516GL’den farklı olması, Tissot PR526GL’nin kalbine Omega cal.1010 makinenin yer almasını sağlamıştır.

Bu efsane makine hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için TIKLA!

Vintaj kronografları Türkiye’de ve galiba artık dünyada nadir görülen bu seri, Tissot’un marka değerinden ve güzel reklam afişlerine rağmen, belki de pazarlama başarısızlığından pek bilinmemektedir. Yine de bizler gibi bu hobi ile ‘kafayı yakmış’ kişiler tarafından genellikle beğenilmektedir. 39-40 mm altındaki saatlerin kadın saati sayıldığı günümüzde bu saati takmak ve keyif almak gerçekten büyük bir ayrıcalık. Sizi bilmem ama ben ve koleksiyoner arkadaşımın aklında, yarış mirası(ing-‘racing heritage’) dendiğinde ilk 3’te bu saat olacaktır.

Özellikle, delikli bileziği PR516’yı gerçek ruhuna kavuşturan gerçek bir detay!

Sizi, benim ve Kerim K.’un çektiği fotoğraflar ile başbaşa bırakıyorum! Hoşça kalın!

One reply on “Yarış Mirası #2”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s